Patriarhul României îşi sărbătoreşte ocrotitorul spiritual (17 decembrie)

105

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, îşi sărbătoreşte sâmbătă, 17 decembrie 2016, ocrotitorul spiritual: Sfântul Proroc Daniel.

  • DATE BIOGRAFICE

S-a născut la data de 22 iulie 1951, din părinții Alexe și Stela Ciobotea, în satul Dobrești, comuna Bara, județul Timiș. La Botez a primit numele Dan-Ilie.

  • FORMAREA ȘI EXPERIENȚA PROFESIONALĂ
  • 1958-1962 – urmează școala primară în satul natal Dobrești, județul Timiș;
  • 1962-1966 – urmează gimnaziul în localitatea Lăpușnic, județul Timiș;
  • 1966 – începe cursurile liceale în orașul Buziaș, pe care le continuă în municipiul Lugoj, la Liceul „Coriolan Brediceanu” (1967-1970);
  • 1970-1974 – studiază la Institutul Teologic Universitar Ortodox din Sibiu;
  • 1974-1976 – urmează cursurile de doctorat la Institutul Teologic Universi­tar Ortodox din București, Secția Sistematică, sub îndrumarea pr. prof. dr. Dumitru Stăniloae;
  • 1976-1978 – studiază la Facultatea de Teologie Protestantă a Universității de Științe Umane din Strasbourg (Franța);
  • 1978-1980 – studiază la Facultatea de Teologie Catolică a Universității „Albert Ludwig” din Freiburg im Breisgau (Germania);
  • 15 iunie 1979 – susține teza de doctorat la Universitatea din Strasbourg, intitulată: Réflexion et vie chrétiennes aujourd’hui. Essai sur le rapport entre lathéologie et la spiritualité (424 p).
  • 31 octombrie 1980 – o versiune extinsă a acestei teze, pregătită sub îndrumarea mentorului său, pr. prof. dr. Dumitru Stăniloae, este susținută la Institutul Teologic Universitar Ortodox din București, cu titlul: Teologie și spiritualitate creștină. Raportul dintre ele și situația actuală;
  • 1980-1988 – lector la Institutul Ecumenic de la Bossey, Elveția;
  • 6 august 1987 – intră în viața monahală la Mănăstirea Sihăstria, jud. Neamț, cu numele Daniel, avându-l ca naș de călugărie pe Părintele Arhimandrit Cleopa Ilie;
  • 14 august 1987 – este hirotonit ierodiacon, iar la 15 august 1987 ieromonah;
  • 1988 – este hirotesit protosinghel și numit consilier patriarhal, director al Sectorului „Teologie Contemporană și Dialog Ecumenic”;
  • 1988 – devine conferențiar la Catedra de Misiune Creștină a Institutului Teologic Universitar Ortodox din București;
  • 12 februarie 1990 – este ales Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, cu titlul de Lugojanul, iar în 4 martie 1990 este hirotonit arhiereu în Catedrala mitropolitană;
  • 7 iunie 1990 – este ales Arhiepiscop al Iașilor și Mitropolit al Moldovei și Bucovinei;
  • 1 iulie 1990 – este întronizat Arhiepiscop al Iașilor și Mitropolit al Moldovei și Bucovinei;
  • 1992-2007 – este profesor de Teologie dogmatică și pastorală la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași;
  • 12 septembrie 2007 – este ales în demnitatea de Arhiepiscop al Bucureștilor, Mitropolit al Munteniei și Dobrogei și Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române;
  • 30 septembrie 2007 – este întronizat Patriarh în Catedrala patriarhală din București;
  • Din 2007 este profesor de Teologie pastorală la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București.

Biografia completă a Patriarhului României se poate consulta pe site-ul www.patriarhia.ro

Sursa: basilica.ro